سبد خرید 0

گاو بنفش

متمایز

کتاب گاو بنفش نوشته «ست گادین» تمرکز و تاکید بر متفاوت بودن با سایر رقبا و اطرافیان دارد.بر طبق تجربه وی زمانی  که با خانواده اش برای تعطیلات به خارج از شهر می رود.مزارعی در آنجا وجود داشت که گاوها در آن می چریدند و منظره ای که مشاهده می کرد برای او جذاب بود.رفته رفته با افزوده شدن تعداد گاوها که اغلب یک رنگ بودند از جذابیت منظره کاسته و به سمت یکنواختی پیش می رفت.

او به ذهنش رسید چه چیزی در این مزرعه تغییر کند می تواند از یکنواختی آن بکاهد و دوباره به سمت جذابیت برود.شاید وجود یک گاو بنفش در انبوه گاوها باعث شود توجه مخاطب برگردد.

گاو بنفش در کسب و کار

در کسب و کار و نحوه تعامل با مشتریان نیاز به ایجاد «گاو بنفش»می باشد.به عبارت دیگر باید کاری کرد که جلب توجه کند و ارزش صحبت کردن درخصوص آن وجود داشته باشد.

خوب بودن شما در کسب و کارتان به منزله متمایز بودن نیست بلکه خوب بودن لازمه شروع متمایز بودن است.بسیاری از رقبا شما در بازار وجود دارند که خدماتی را که ارائه می کنند قابل رقابت با محصولات همگن حوزه کاری شان می باشد.

وجود کالاهای زیاد متعارفی که وجود دارد همانند دیدن «گاوهای قهوه ای» کسالت آور می شوند و زمانی که یکی از این تولید کننده ها و یا فروشنده ها موضوع بنفشی را ارائه می کند موجب جلب توجه می شود.

کالا و یا خدمتی را ارائه کنید که برای مردم جلب توجه کند و بطور خود خواسته به دنبال خدمات شما باشند و نسبت به تیلیغات آن برای دیگران اقدام کنند.

«گاو بنفش» به معنای بالاترین و یا بهترین کیفیت نیست.فقط کافی بقدری متفاوت و یکتا باشید که بتوانید ذهن مشتریان را درگیر کنید.

چند نمونه گاو بنفش که به رشد کسب و کار کمک می کند

پیگیری خدمات پس از فروش

خدمات

پس از اینکه محصول را فروختید با مشتری تماس بگیرید و مطمئن شوید از محصول شما رضایت دارد و یا اینکه از او بپرسید نیاز به راهنمایی در خصوص استفاده از محصول دارد.

اگر شما فروشنده گوشی موبایل و یا لپ تاپ هستید فقط کاری کنید که سایر رقبا شما انجام نمی دهند.

بیشتر خریداران شما استفاده ای کامل از کالا به دلیل نداشتن آشنایی کامل با این وسایل ندارند و تماس شما به آنها علاوه بر اینکه بعنوان یک ارزش در نظر گرفته می شود،کمک می کند تا «گاوهای بنفش» دیگر کسب و کار خود را ایجاد کنید.

گرفتن اطلاعات مشتری

همزمان با برقراری تماس و پس از ایجاد ارزش باید نسبت به اخذ اطلاعات مشتری مانند ایمیل،تاریخ تولد،وضعیت تاهل و… اقدام کنید.

هر چه بانک اطلاعاتی شما بیشتر باشد به نسبت فروش بیشتری را تجربه می کنید.

نکته مهم این است که نیاز نیست برای گرفتن این اطلاعات به طور مستقیم از مشتری درخواست کنید بلکه با ایجاد مهارتهای ارتباطی و پرسیدن سوال های مرتبط از لابلای صحبت های مشتری متوجه می شوید.

اگر تاریخ تولد مشتری را بدانید می توانید به او پیامک یا ایمیل دهید و تولدش را تبریک بگویید و سپس با پیشنهاد خوبی که به مشتری می دهید از او بخواهید که از شما خرید کند.

نکته مهمی که در تماس های تلفنی و یا ارسال ایمیل باید رعایت کنید این است که ابتدا باید ارزش خلق کنید و سپس پیشنهاد خرید دهید. اگر گزینه و بهانه ای برای برقراری تماس ندارید هرگز این کار را نکنید.

فروش را متوقف کنید

متوقف

در بدترین و متداول ترین تعریف که از فروش می شود بعنوان حالتی از نبرد کردن و زور گفتن و یا حیله گری می باشد،کاری که اکثر فروشنده های مبتدی انجام می دهند و مشتری را کلافه می کنند.

از نظر آنها فروش موفق فقط زمانی اتفاق می افتد که بتوانند کالا و خدمات را به مشتری بفروشند و بر میزان درآمد خود بیافزایند.

مهم نیست که محصول چقدر می تواند خواسته مشتری را اجابت کند و پس از اینکه کالا فروخته شد دیگر تعهدی بر روند پیگیری رضایت مشتری نیست و باید به دنبال مشتری دیگری باشند.

تعریف درستی که از فروش وجود دارد نوعی ارزش دادن است.در این تعریف از فروش به عنوان خدمت کردن و حل کردن نام برده می شود.

حل کردن خواسته و نیاز مشتری و گاهی حتی حل کردن خواسته و نیازی که مشتری دارد و درباره آن اطلاعاتی ندارد.

وجه تمایز شما می تواند این باشد که به جای اینکه فروشنده باشید در نقش یک مشاور ارائه خدمت نمایید.

مردم دوست دارند بخرند ولی از فروخته شدن به آن ها متنفرند.وقتی بجای نقش فروشنده و تحمیل به خرید در نقش یک مشاور اقدام به کشف نیاز و خواسته مشتری می کنید حس خریدن را در او ایجاد می کنید و تمایل برای بستن قرارداد انجام می شود.

در نهایت اگر بجای یک محصول،چند محصول و یا حتی تنوع در چند رنگ برای برطرف کردن نیاز مشتری داشته باشید می توانید انتخاب آخر را به خود شخص واگذار کنید تا حس خرید را بجای فروخته شدن به دست آورد.

ایجاد ارزش کنید

در یک تعریف ساده ایجاد ارزش به معنی این است که بیشتر از چیزی که دریافت می کنید ارزش دهید.

مردم تمایل دارند زمان و پول خود را برای هر چیزی که مشکل آنها را آسان تر می کند و یا احساس خوبی به آنها می دهد را خرج کنند.

به راه هایی فکر کنید که بتوانید یا مشکل آنها را برطرف کنید و یا کاری کنید که حس خوبی از استفاده از محصول شما داشته باشند.

بهترین راه کشف درد و لذت مشتری پرسش های درست و گوش دادن به حرفهای مشتری بجای زیاد حرف زدن است تا درد و خواسته مشتری را کشف کنید و نسبت به ایجاد راه حل اقدام کنید.

با پرسیدن پرسش های درست در ابتدا درد و لذت را کشف و سپس راه حلی برای آنها نسبت به خلق ارزش اقدام می کنید و در نهایت بجای فروش،جذب کردن را آغاز می کنید.

آنالیز کردن رقبا

خدماتی را پیدا کنید که در کسب و کار شما برای مشتری ها نادیده گرفته می شود و می تواند بعنوان یک ارزش برای مشتری باشد،نسبت به کشف و انجام آنها اقدام کنید و همچنین به بهترین رقبایی که دارید نگاه کنید و ببینید چه چیزی وجود دارد که موجب معروفیت آن ها شده است و سعی کنید شما بهتر از آن را انجام دهید.

یه طور مثال:

اگر رقبای شما انجام و تحویل کار مشتری را دیر انجام می دهند شما کاری کنید که زودتر تحویل دهید.

اگر رقبای شما دارای ارتباط موثر با مشتری نمی باشند شما نسبت به ایجاد ارتباط اقدام کنید.

اگر راهنمای استفاده از محصولات خاص را رقبای شما ارائه نمی کنند شما نسبت به ایجاد بخش آموزش و پیگیری افدام کنید.

محدودیت ها را بیابید.هر چیزی که در کسب و کار شما دارای مرز می باشد را شناسایی کنید و از آن رد شوید.

شما باید ارزان ترین، سریع ترین، کندترین، داغ ترین، سردترین، آسان ترین، موثرترین، بلندترین تنفرآمیزترین، مقلدترین، سخت ترین، قدیمی ترین، تازه ترین و… باز هم ترین های دیگر را خلق کنید تا متفاوت باشید.

«ترین بودن» در کسب و کار همیشه منتقدانی نیز به همراه خواهد داشت.افرادی که شاید یاد گرفته اند همیشه و همه جا باید همرنگ جماعت باشند ولی هم رنگ جماعت بودن در کسب و کارها تا حد زیادی کسل کننده شده است.

ممکن است شما در کسب و کار خود کیفیت خیلی بالایی عرضه کنید ولی به دلیل وجود رقبای زیادی که در این حوزه مانند شما وجود دارد آن طور که باید خدمات شما دیده نشود و وجود یک «ترین» و یا اقدام متمایز کسب و کار شما را از سایر رقبا جدا کند و ارزشی که ایجاد می کنید برای مشتری ها به قدری قابل رویت باشد که به همراه دیده شدن نسبت به تبلیغات کالای شما برای سایر دوستان خود نیز اقدام کنند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید