سبد خرید 0

وبلاگ

نقش مشتری بر فروش

مشتری

تمام اهداف و برنامه های هر سازمانی در ارائه کالا و خدمات می بایست برای برطرف کردن نیاز مشتری بنا نهاده شود.متاسفانه در بسیاری از سازمان ها بجای تمرکز بر نیاز مشتری و تطابق محصول بر خواسته او نسبت به بزرگ نمایی محصول و شرکت خود نسبت به سایر رقبا اقدام می کنند و نقش مشتری بر فروش را نادیده می گیرند و فراموش می کنند که هدف اصلی مشتری است نه برندشان.

از سوالات مهم این است که چرا مشتری به محصول من نیاز دارد؟ محصول من چه دردی را می تواند از مشتری برطرف کند؟ محصول یا خدمات من چه تصویری می تواند از زندگی بهتر برای مشتری بسازد؟

نگرش بازار

بر مزایا محصول یا خدماتی که ارائه می کنید و می تواند به بقا و رشد به مشتری کمک کند تمرکز نمایید و با زبانی ساده و قابل فهم برای جامعه هدف آن را بیان کنید.این بقا می تواند شامل ابتدایی ترین نیاز مشتری،بقای فیزیکی و یا اینکه بقای عاطفی، ارتباطی و یا معنوی باشد.

با هدف قرار دادن نقش مشتری بر فروش می بایست نیاز،جنسیت،سواد،فرهنگ،توان مالی،نگرش و… مشتری مورد توجه قرار گیرد و محصول یا خدمات همسو و هم جهت با آنها ارائه گردد.

نکاتی قبل از ارائه محصول

  •  خواسته و نیاز مشتری چیست و من چه چیزی عرضه می کنم؟
  •  چه کسی یا چه چیزی مانع رسیدن او به خواسته هایش می شود و من چگونه می توانم زندگی او را بهتر کنم؟
  •  اگر مشتری از محصول و یا خدمات استفاده بکند،زندگی اش چه تغییری می کند و من برای خرید مشتری می بایست چه اقداماتی انجام دهم؟

ارتباط با مشتری

باید به دغدغه مشتری پی ببریم و خودمان را درست وسط خواسته هایشان قرار دهیم.مانند یک موسیقی خوب،برند خود را در ذهن مشتری ماندگار کنید.بجای افزودن چیزهایی گیج کننده به پیام بازاریابی تان،مستقیم و واضح به مشتری بگویید محصول یا خدمات شما چطور می تواند نگرانی او را برطرف سازد.مشتری در راه رسیدن به چیزی دچار مشکل است و به دنبال یک راهنما می گردد،پس نقشه ای دهید و او را به اقدام فرا بخوانید تا مانع شکست و رسیدن به موفقیت اش شوید.

در ادامه چند راهکار برای ایجاد ارتباط با مشتری و افزایش نقش مشتری بر فروش ارائه می گردد.

هدف اصلی مشتری است،نه برند شما

مشتری را در مقام هدف و خود را در مقام راهنما بری آنها قرار می دهیم تا بعنوان مرجعی مطمئن بر غلبه به مشکلات به آنها کمک کنیم.

تمرکز بر مشکلات درونی مشتری

بر خلاف مشتری ها که اغلب برای مشکلات و ضعف های درونی شان پول خرج میکنند،اکثر شرکت ها برای مشکلات بیرونی و روزمره راه حل می فروشند.با عنوان کردن مشکلات مشتریان،علاقه شان را به کالا یا خدمتی که ارائه می کنیم افزایش می یابد

برای مشتری راهنما باشید

به دید کالا نباید به مشتری نگاه کرد و فقط هدف فروش و کسب سود را داشته باشیم بلکه می بایست در نقش یک مشاور خوب برای او اقدام به ایفای نقش کنیم تا عملیات فروش بطور خودکار اتفاق بیافتد.مشتری ها به دنبال قهرمان نیستند و فقط در پی راهنما می گردند.

به مشتری برنامه دهید

چیزی که مشتری به دنبال آن می گردد مسیری روشنی است که می بایست با ارائه صحیح پیش رویش بگذاریم.یک برنامه به همراه چند راهکار برای رسیدن به اهدافش ارائه دهیم.

دعوت به اقدام

برای مشتری چالش ایجاد کنیم تا اقدام به خرید نماید.دعوت به اقدام به معنای مطلع کردن مشتری از قدمی است که می تواند مشکلاتش را برطرف کند.بدون فراخوان به اقدام شخص اقدام به خرید نمی کند و فقط بعنوان تماشاچی کسب و کار ما میباشد.

به مشتری بگویید چه چیزی می فروشید

خیلی مواقع تصور می کنیم مردم می دانند محصول یا خدمات ما چگونه می تواند زندگی آنها را تغییر دهد،در صورتی که باید بطور شفاف به مشتری بگوییم با خرید خدمت  چه چیز منفی از زندگی وی دور و یا چطور به یک زندگی بهتر دست پیدا میکند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید