سبد خرید 0

مهارت مذاکره در فروش

یکی از دغدغه های مهم در کسب و کار نداشتن مهارت های ارتباطی می باشد مانند تمام حوزه های دیگر مانند تربیت فرزند،روابط خانواده،روابط اجتماعی و… در کسب و کار هم علاوه بر تجربه و دانش فنی نیاز به کسب مهارت های ارتباطی در کسب و کار می باشد.

یکی از مهارت های ارتباطی در کسب و کار مهارت مذاکره در فروش می باشد.

در این مقاله قصد داریم با نکاتی بسیار ساده و آموزنده آشنا شویم تا با استفاده از آنها بتوانیم به کسب و کار خود رونق دهیم.

مهارت های مذاکره در فروش

مذاکره چیست؟

زندگی بطور کلی مذاکره است.آن چیزی که از زندگی می خواهید به کسب چیزی که از دیگران می خواهید مربوط می شود.

تمام روز در روابط با فرزند،همسر یا اجتماع در حال مذاکره هستید.شما از احساسات،غرایز و درک خود برای تاثیر بر دیگران و ارتباط با آنها استفاده می کنید تا چیزهای بیشتری به دست آورید.

مذاکره در کسب و کار هم از این قاعده مستثنی نیست و با تاثیری که در طرف مقابل ایجاد می نمایید می توانید به اهداف و مقاصد خود دست یابید.

مذاکره در فروش

تکنیک های مهارت مذاکره در فروش

موارد زیادی در مذاکره وجود دارد که یک مذاکره کننده می بایست به آنها آشنایی داشته باشد که در اینجا به تعدادی از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

1- شناخت طرف مذاکره

2- مهارت گوش دادن

4- مهارت چانه زنی

هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

شناخت طرف مذاکره

سبک مذاکره شما و طرف مقابل تان متاثر از فرهنگ،خانواده و هزاران فاکتور دیگر می باشد.با شناخت آن سبک می توانید نقاط قوت و ضعف مذاکره خود و طرف مقابل را شناسایی کنید و مسیر مذاکره را به سمت اهداف خود پیش ببرید.

انواع مذاکره کننده

الف) تحلیل گر: افرادی هستند بسیار سخت کوش و صبور و دقت زیادی در مذاکرات خود دارند.از نظر آنها زمان ارزشی ندارد و هرچقدر زمان لازم باشد برای انجام کار درست درنظر می گیرند.آنها افرادی غیر صمیمی و سرد هستند و از غافلگیر شدن به شدت نفرت دارند. در قبال امتیازی که به شما می دهند توقع دریافت امتیاز متقابل دارند.

ب)سازش گر: افرادی هستند که برای ایجاد رابطه حاضر به صرف زمان هستند. مادامی که در حال مذاکره هستند خوشحال می باشند و با طرف شان روابط دوستانه ای برای معامله برد_برد انجام می دهند. گرفتن امتیاز از آنها خیلی آسان است و حاضرند برای آرام کردن اوضاع تسلیم خواسته های طرف مقابل شوند و امیدوارند طرف مقابل کار آنها را جبران کند.

ج)مدعی: به شدت عاشق برتری هستند و از نظر آنها زمانی که برای مذاکرات در نظر می گیرند،پول است. بدون توجه به دیگران فقط می خواهند که حرف بزنند و تا زمانی که به حرف های آنها گوش ندهید قادر به گوش دادن به حرف های شما نخواهند بود. بر حرف های آنها تمرکز کنید زیرا وقتی متوجه می شوند آنها را درک می کنید حاضر می شوند به حرف های شما گوش دهند.

مهارت گوش دادن

مذاکره کنندگان حرفه ای اغلب گوش می دهند تا حرف بزنند،زیرا وقتی مخاطب شما در حال حرف زدن است همزمان اطلاعات نیز فاش میکند،شما می توانید با کشف نیازهای شخص به طوری که به او توهم کنترل مذاکره را دهید به سوی اهداف خود قدم بردارید.

مهارت چانه زنی

مثال خیلی خوبی که در این مورد عنوان شده این است که وقتی گرسنه هستید به خرید نروید. پس زماتی که به کالایی واقعا نیاز دارید قدرت چانه زنی شما پایین می آید،مانند زمانی که برای خرید لباس گرم در فصل زمستان اقدام می کنید احتمالا حاضرید مبلغ بیشتری نسبت به فصل تابستان برای خرید همان لباس پرداخت کنید.

 از تکنیک پیشنهاد_پیشنهاد متقابل استفاده کنید

قیمت مد نطرتان را برای خودتان تعیین کنید و اولین پیشنهادی که می دهید 65 درصد قیمت هدفتان باشد و در مرحله بعد از پیشنهاد 95،85و100 درصد قیمت استفاده کنید.

در هنگام استفاده از قیمت نهایی از اعداد دقیق و غیر رندی مانند 52327 استفاده کنید،این کار اعتبار رقم شما را بالا می برد و برای شخص مقابل این توهم را بوجود می آورد که همه توان شما همینقدر است.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید