سبد خرید 0

مذاکرات تجاری

مذاکره

موفقیت در مذاکرات تجاری می تواند تا حد زیادی سرنوشت و آینده فرد را تغییر دهد.برای دستیابی به این امر می بایست اصول و مفاهیم اولیه مذاکره را فرا گرفت.خیلی از مواقع شخص بجای مذاکره وارد مناظره می شود و به همین دلیل ممکن است نتیجه مطلوبی از ارتباطات و یا مذاکرات تجاری خود به دست نیاورد.در ابتدا تعریفی از مناظره و مذاکره بیان می شود.

مناظره چیست؟

شکلی از مباحثه می باشد که در چارچوب رسمی انجام می گیرد.در این حالت افراد به نوبت دیدگاه های خود را مطرح نموده که اغلب دارای اختلاف نظر می باشند و فرد سومی آنها را قضاوت می کند.هدف مناظره اثبات دیدگاه خود و نه همراهی با طرف مذاکره می باشد.

مذاکره چیست؟

گفتگو بین دو یا چند نفر برای به دست آوردن نتایج مطلوب و در مذاکرات تجاری برای ایجاد نتیجه ای سودآور برای طرف های درگیر می باشد.فرآیند تشخیص نیازها و الویت ها و رسیدن به نتیجه مطلوب مورد بررسی قرار می گیرد.

مراحل پیش از مذاکره

قبل از اینکه وارد مذاکره شوید می بایست اطلاعات کافی در مورد موضوع مذاکره و یا کالا و خدماتی که مورد معامله قرار میگیرد را به دست آورید و همچنین شناخت کافی نسبت به فرد مذاکره کننده و خصوصیات رفتاری اش در مذاکرات تجاری را کشف و سوالات احتمالی که ممکن است در طول مذاکره پیش بیاید را شناسایی و منابع لازم برای رسیدن به جواب را مورد ارزیابی قرار دهید.

مراحل شروع مذاکره

در هنگام مذاکره عنوان کردن چند سوال می تواند کمک در رسیدن به توافق نمایید.

  • هدف چیست و می خواهیم به چه چیزی برسیم؟
  • چطور می توانیم این مشکلات را حل کنیم؟
  • چه چیزی باعث شده که به این وضعیت برسیم؟
  • چگونه می توانیم به بهتر شدن وضعیت کمک کنیم؟
  • مایلید چگونه پیش برویم؟
  • چه چیزی در این مورد برایتان مهم است؟

پیدا کردن جواب سوال های فوق،نشان از اهمیت طرف مذاکره می دهد و با ایجاد همدلی که با او ایجاد می شود می توان زودتر به توافق رسید.در ادامه چند مورد از تکنیک های مذاکره مورد بررسی قرار می گیرد.

اعلام اولین پیشنهاد

در مذاکرات تجاری،وقتی اطلاعات کسب کنید توانایی و قدرت بیشتری برای کنترل جلسه خواهید داشت.با گوش کردن فعالانه می توانید دیدگاه طرف مقابل را شناسایی کنید و بر اساس آن پیشنهاد خود را اعلام نمایید.داشتن اعتماد به نفس در هنگام ارائه پیشنهاد نقش مهمی در رسیدن به سود خواهد داشت.در خیلی از مواقع اعلام اعداد بالا نقش موثرتری نسبت به اعداد پایین دارند،چرا که اعداد پایین ممکن است تداعی کننده کالا یا خدماتی بی کیفیت برای شخص گردد.

هر شخصی دوست دارد احساس کند که در مذاکره برنده شده است،پس نباید اولین پیشنهادی که از ایشان می گیرید را بلافاصله بپذیرید،حتی اگر خواسته هایمان تامین شود.پس باید مجدد وارد مذاکره شد و از طرف مقابل امتیاز بیشتری بگیرید.

نداشتن اشتیاق در مذاکره

حتی اگر به موضوع مذاکره اشتیاق دارید،نباید اشتیاق خود را نشان دهید،زیرا این حس را به شخص می دهد که قدرت کافی دارد و حس می کند که ما به نتیجه گفتگو نیاز داریم.در این صورت شخص سعی می کند امتیاز بیشتری از ما بگیرد.

کل زندگی فروش و متقاعد کردن است.در حقیقت شما یا در حال متقاعد کردن هستید یا شکست خوردن.

شما مردم را متقاعد می کنید که ایده هایتان جواب می دهد،افکارتان منطقی هستند،محصولتان مورد نیازشان است.با یادگیری هنر ارتباط در مذاکرات تجاری قادر خواهید بود با قدرت بیشتری در مسیر زندگی قدم برداشته و زندگی بسیار موفق تری داشته باشید.برای اینکه یک مذاکره کننده خوب باشید باید آمادگی شگفتی را داشته باشید و برای اینکه یک مذاکره کننده عالی باشید باید شگفتی را ایجاد کنید.

مداکره جنگ نیست،فرآیند کشف است.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید