سبد خرید 0

لحن صدا مناسب

لحن صدا مناسب

به دستگاه نوار قلب بیماری که روی تخت بیمارستان بستری شده است نگاه کنید.دستگاه دارای نوسانات و حرکات به سمت پایین و بالا می باشد و بخش عمده ایی از روند درمان که توسط کادر درمان انجام میشود بر اساس اطلاعاتی است که از آن می گیرند.

وجود خود دستگاه به تنهایی هیچ نقشی بر بهبود بیمار ندارد بلکه داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود بر روند درمان موثر است.با این حال زمانی که خطوط به صورت یکنواخت دربیاید نشان دهنده این موضوع است که بیمار از دست رفته است و بهترین پزشک و یا حتی نوشدارو تاثیری بر بهبود و برگشت بیمار نخواهد داشت.

لحن صدا در مذاکره نیز دارای حالتی مشابه است و حتی اگر چارچوب استفاده از کلمات را به بهترین شکل ممکن رعایت کرده باشید ولی لحن صدای مناسب به همراه فراز و فرود نداشته باشید،مذاکره را از دست خواهید داد.

ارکان لحن صدا

لحن صدا می بایست سرزنده و بشاش و بر اساس هدفی که کلمه دارد تغییر کند.گاهی نیاز است کلمه را بصورت رازآلود و گاهی نیز همان کلمه را بصورت تاکیدی به مشتری اعلام نمایید.با استفاده از لحن صدای مناسب این حس را برای مشتری ایجاد نمایید که درد او را متوجه می شوید و تصویری از آینده استفاده از محصول را برای مشتری ایجاد کنید.

وجه تمایز فروشندگان یا نمایندگان برتری که یک کالای خاص و همگن را ارائه می دهند در استفاده از لحن صدا درست بر کلامشان است.

زمانی که اصول حاکم بر حرفه فروش را فرا بگیرید استفاده از لحن صدای مناسب در ناخودآگاه شما شکل می گیرد و بدون اینکه متوجه شوید در زمان مناسب از لحن صدای مختص آن استفاده می کنید.در طرف دیگر اگر فروشنده ای باشید که این علم را ندانید و بر رموز آن واقف نشوید به گروه اعظمی که در این حوزه فعالیت دارند می پیوندید.گروهی که در برقراری ارتباطات برای تبادل اطلاعات ناکام می مانند.بدلیل نبود لحن صدا،کلمات نقش خود را به درستی انجام نمی دهند و قربانی لحن صدای نامناسب فروشنده می شوند.

کلمات مناسب مشتری را در یک مسیر منطقی وارد می کند،مسیری که در آن قدرت محاسبات و اعدادو ارقام و شرایط بازار و سایر رقبا و بطور کلی تحلیل در آن حکمفرماست و لحن صدا بر احساس مشتری موثر خواهد بود،احساسی که مشتری را به سمت خرید سوق می دهد.

کاربرد لحن صدا

گوش کردن

استفاده از لحن صدا مناسب در فروش خدمات به دلیل عدم رویت محصولی فیزیکی نسبت به کالا دارای نقش پررنگ تری است.

وقتی اقدام به فروش خدمتی مانند بیمه عمر می کنید باید بر احساس مشتری تاثیرگذار باشید.

یکی از اصول تاثیرگذار در لحن صدا استفاده از لحن صدای «سرزنده و بشاش» است.وقتی به عنوان یک نماینده فروش بیمه و یا خدمات دیگر از این لحن استفاده می کنید در ناخودآگاه مشتری این حس را ایجاد کرده اید که درد او را می فهمید،به او اهمیت می دهید و نسخه درمان آن را دارید.

استفاده از این لحن صدا به این معنی می باشد که خود شما نیز به عنوان نماینده بیمه عمر به محصول خود اطمینان لازم برای برای برطرف کردن خواسته مشتری را دارید.

از اصول دیگر موثر در لحن صدا بیان جمله خبری به صورت سوالی است.

بجای توضیح مزایای بیمه و نقش آن بر آینده فرزند مشتری می توانید از چند جمله سوالی استفاده کنید،جملاتی که جواب آنها توسط مشتری به «بله» یا «خیر» با توجه به هدف شما منتهی شود.

  • آینده فرزندتان برای شما مهم است؟
  • دغدغه هزینه تحصیل فرزندتان را دارید؟
  • حاضر هستید راه کاری را به شما نشان بدهم که با سرمایه گذاری اندک خیالتان از آینده آسوده گردد؟
  • و یا…

بجای توضیح جدول ضرایب بیمه عمر و توضیح اینکه مشتری چقدر سرمایه گذاری کند تا در انتهای قرارداد چه میزانی دریافت کند از روش جایگزین آن با تمرکز به نیاز مشتری استفاده کنید.

  • آیا مایل هستید محصولی به شما ارائه کنم که دغدغه آینده فرزندتان را نداشته باشید؟
  • اگر به شما راه کاری را نشان دهم که نگرانی که از آینده و زمان بازنشستگی را دارید برطرف کند از آن استقبال می کنید؟

با توجه به حوزه فعالیت خود بررسی کنید نیاز مشتری شما چه چیزی می باشد و با تطابق محصول خود بر نیاز مخاطب جملات پرسشی به جهت رفع آن بپرسید.

اصل دیگر استفاده از صدای رازآلود است.در جایی از مذاکره تون صدای خود را در حد زمزمه پایین بیاورید و برای مشتری حس کمیابی را ایجاد کنید و مشتری را به سمتی سوق دهید که اگر اکنون به بستن قرارداد اقدام نکند مزایایی کمتر نسبت به آینده خواهد گرفت.

بطور مثال در تماس با یک دوست برای فروش کالا و یا خدمات در برخی از زمان مکالمه صدای خود را بر روی کلمه «دلیل» و با تاکید بر حرف «د» آن تا حد ممکن پایین بیاورید تا حس کمیابی بیشتری برای او ایجاد شود.

  • دلیل اینکه از تو می خواهم اکنون خرید کنید افزایش قیمتی است که در برنامه آتی شرکت لحاظ می شود.
  • دلیل تماسی که با تو گرفتم وجود جشنواره فروش و برقراری تخفیف مناسبی است که شرکت برای مشتری های وفادار خود در نظر گرفته است.

حس کمیابی حسی است که القا می کند از چیزی کم تر و کم تر از آن موجود می باشد. این حس باعث می شود خواسته مشتری بیشتر و بیشتر برای خرید آن کالا ایجاد شود.

زمانی استفاده از کاربرد لحن صداهایی که عنوان کردیم اثر گذار خواهد بود که به همراه بیان جمله با اطمینان کامل و خلوص نیت باشد.

صدای اطمینان کامل صدایی قاطع و صریح است و به طور مستقیم عقیده مطلق شما را درباره هر چیزی که به زبان می آورید در همان لحظه منتقل می کند و وقتی این اطمینان را با چاشنی خلوص نیت ترکیب می کنید با اعتماد به نفسی بالاتر و کاملا صادق در حال مذاکره هستید.

این سطح استفاده از لحن صدا بیان گر مطلبی است که به نفع مخاطب عنوان می شود و نپذیرفتن آن توسط شخص با باور متضرر شدن برای او شکل می گیرد.

وقتی به این سطح ارتباط با مشتری رسیدید با تمرکز بیشتر بر کلماتی که پول را نادیده بگیرد سعی بر ادارک درد مشتری خود داشته باشید.

از جملاتی مانند:«فرض کنیم بحث مالی را به کنار بگذاریم،نظرت در مورد ایده چیست؟ و یا فکر می کنی بتوانی با آن ارتباط برقرار کنی؟» استفاده کنید.

با بیان این جملات درجه اطمینان مشتری به شما افزایش می یابد و اکنون نوبت ساختن تصویری از آینده محصول می باشد که مشتری باور کند با در اختیار داشتن آن به نیازی که دارد پاسخ داده می شود.

نکته ایی که در استفاده از لحن صدا نهفته است این است که شما قرار نیست چیزی را که واقعیت ندارد را برای فروش بیشتر به مشتری خود بگویید بلکه تمرکز خود را بر مزایایی که ایجاد شده است قرار می دهید تا با اصول حرفه ای که به کار می برید فروش خود را افزایش دهید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید