سبد خرید 0

وبلاگ

فن بیان در بازاریابی

فن بیان

یکی از مهمترین مهارت ها،توانایی خوب فکر کردن و بیان واضح و متقاعد کردن افراد است که متاسفانه بسیاری از فروشندگان و بازاریاب ها از تسلط بر آن غافل شده اند.مهترین عامل فروش کسب رضایت مشتری است و برای رسیدن به این منطور آموزش فن بیان در بازاریابی و فروش کمک شایانی به افراد می کند.

چرا فن بیان در بازاریابی و فروش مهم است؟

برای اکثر ما پیش آمده که محصول یا خدمتی را انتخاب کرده ایم ولی به دلیل عدم ارتباط با فروشنده از خرید محصول از آن فروشگاه صرف نظر کرده ایم و ممکن است بخاطر اخلاق و روش مناسب فروشنده دیگری در طرز برخورد با مشتری فاصله طولانی تری تا فروشگاه دیگری را طی کنیم.مشتری نیاز به احترام دارد و می خواهد حس کند که نگاه فروشنده به دنبال جیب او نیست و فقط وجود خود اوست که برای کسب و کارش مهم است.

تکنیک های فن بیان در بازاریابی و فروش

فن بیان در بازاریابی به معنی چرب زبانی و گفتن دروغ و یا پر حرفی کردن نیست و مانند هر مهارت دیگری نیاز به یادگیری تکنیک های خاصی می باشد.در ادامه به بررسی چند مورد از اصول و قواعد آن به اختصار می پردازیم.

اعتماد به نفس بالا

داشتن اعتماد به نفس بالا این حس را برای مشتری ایجاد می کند که کالا یا خدمات شما دارای کیفیت و ارزش می باشد.با اعتماد به نفس و همدلی و برقراری ارتباط با مشتری می توانید سطح رضایت شخص را بالا برده و در نهایت موجب افزایش فروش گردید.با این قانون شما وارد معادله «برد-برد» می شوید و هر دو طرف مذاکره منتفع می گردید،در صورتی که اگر اعتماد به نفس پایین داشته باشید و فقط به برقراری ارتباط و همدلی با مشتری بپردازید معادله شما ممکن است به «بازنده-برنده» تبدیل گردد.

کاریزماتیک بودن

نوع استفاده از کلمات،لحن صدا و زبان بدن شما باید طوری باشد که مشتری قبل از اینکه کالا و یا خدمات شما را بخرد،بتواند ارتباطی توام با اطمینان با خود شما برقرار کند.اگر شخص به کالا و خدمات شما نیاز مبرم هم داشته باشد،دلیلی ندارد که آن کالا را از شما بخرد و می تواند به فروشندگان دیگری مراجعه کند.فن بیان در بازاریابی که شما به ان مسلط می شوید کمک به ایجاد ارتباط بهتر با مشتری خواهد کرد.

ارتباط چشمی

با ارتباط چشمی مناسب میزان تاثیر گذاری بر مشتری افزایش می یابد و باعث افزایش صمیمیت می گردد.چشمان فروشنده در هنگام صحبت کردن نیز می بایست با مشتری حرف بزند و از حالات آن مشتری پی به شادی،غم،هیجان و هر آنچه که توسط بازاریاب و یا فروشنده بیان شده بگردد.

صدای واضح در فن بیان

بعضی از فروشنده ها طوری صحبت می کنند که مشتری متوجه گفته آنها نمی شود و این مورد باعث ارتباط ناقص با شخص می گردد.مهمترین مشکلات در این حوزه شامل سرعت زیاد در صحبت کردن،داشتن لهجه،درست ادا نکردن کلمات و… میباشد. بهترین پیشنهاد ممکن این است که برای اینکه فن بیان در بازاریابی و فروش تقویت شود،فروشنده باید صدای خود را هنگام مذاکره ضبط کند و بارها به آن گوش کرده و نقاط ضعف خود را شناسایی و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کند.

لحن صدا مناسب

مهمترین مهارت فن بیان در بازاریابی استفاده از لحن صدای مناسب است.مخاطب زمانی کلمات سخنران را بهتر درک می کند که بتواند تصویری ذهنی از مطالب را کسب کند و این امر با لحن صدای مناسب از طریق سخنران قابل انتقال است.تکرار یک سری کلمات باعث ارتباط با مخاطب نمی شود بلکه تصویری که سخنران از مطالب خود دارد و به کمک لحن صدا به طرف مقابل انتقال می دهد موجب برقراری ارتباط می شود.

لحن صدای مناسب مانند دستگاه نوار قلبی است که به بیمار وصل است و زمانی که ریتم آن یکنواخت شود موجب از دست رفتن ارتباط با مخاطب می گردد.

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید