سبد خرید 0

وبلاگ

فروش در بازار رقابتی

بازار

برای افزایش فروش در بازار رقابتی روش های زیادی موجود است که قصد داریم چند مورد از آنها را بررسی کنیم.

ابتدا با مفاهیم بازار و بازار رقابتی آشنا می شویم و سپس به راه های افزایش فروش در بازار رقابتی می پردازیم.

بازار

مکانی که در آن کالا یا خدماتی بین دو یا جند نفر مورد مبادله قرار می گیرد.بازارها  در حالت کلی می توانند بصورت فیزیکی و یا غیرفیزیکی تشکیل گردند.

در بازار فیزیکی فروشنده رودرو با خریدار اقدام به مبادله می کند،کالا به رویت خریدار رسیده و از کم و کیف آن مطلع می گردد و معامله انجام می شود.

در بازار غیر فیزیکی خرید و رویت کالا از طریق فضای مجازی انجام می گیرد و مهمترین عامل فروش ایجاد فضای مبتنی بر اعتماد است.

بازارهای دیگری مانند بازار سهام،بازار اوراق قرضه،بازار کالاهای واسطه و… موجود می باشد که در یکی از دو حالت بالا طبقه بندی می شوند.

بازار رقابتی

شاخص ترین حالت آن بازار رقابت کامل می باشد که تعداد زیادی فروشنده و خریدار بر سر یک کالا و یا خدمات همگن و خاص معامله می کنند.

سهم هر فروشنده و تولید کننده بقدری محدود است که به دلیل وسعت بازار،رفتار او تاثیری بر میزان عرضه و قیمت بازار نخواهد گذاشت.

اگر قیمت کالای خود را پایین تر از حد میانگین اعلام کند بالافاصله اجناس وی به فروش خواهد رفت و در ضورتی که بخواهد قیمت را بالا ببرد به دلیل وجود کالاهای همگن از او خریداری نخواهد شد.

در عمل به دلیل وجود رقابت کامل این عمل از فروشنده سر نمی زند چرا که فروشنده به دنبال حداکثر کردن سود و خریدار هم در پی کسب بیشترین رضایت می باشد.

در تعریفی که از بازار رقابت کامل عنوان شد عوامل دیگر مانند:سلیقه افراد،درآمد و قیمت کالاهای جانشین و مکمل،انتظارات تورمی و …ثابت در نظر گرفته شده است که کلیه این عوامل به همراه قیمت در فروش در بازار رقابتی موثر است.

عوامل موثر در فروش بازار رقابتی

فروش در بازار رقابتی

متمایز باشید

برای همه ما پیش آمده که بعضی مواقع برای خرید یک کالای معمولی حاضر شده ایم راه بیشتری را طی کنیم تا به فروشگاه مورد نظر خود برسیم.

علت این موضوع ایجاد تمایزی است که فروشنده برای ما بوجود آورده است.این تمایز می تواند بر روی کالا ایجاد شده باشد و یا با اصول مشتری مداری که خود شخص ایجاد ارتباط با خریدار جهت مشتری مداری انجام می دهد صورت گیرد.بعضی مواقع با کمترین هزینه و یا شاید حتی با یک لبخند ساده شما بعنوان فروشنده موجب ایجاد تمایز در خریدار می گردید.

احساس نیاز ایجاد کنید

یکی از راه های ایجاد نیاز برای مشتری شناخت دغدغه و خواسته مشتری است که بر اساس آن می توانید اقدام به تطابق ویژگی محصول خود برای رفع نیاز شخص نمایید.

محصول شما می بایست به ساده ترین شکل نسبت به رفع مشکل شخص اقدام کند و در هنگام دریافت کالا و یا خدمات شما شخص احساس کند که واقعا به آن نیاز داشته و اکنون بواسطه وجود آن می تواند به خواسته اش برسد.

به همراه شناخت نیاز مشتری می بایست احساس نیاز هم در وی بوجود آورد.

حتما برای شما پیش آمده که برای خرید مقدار خاصی کالا وارد فروشگاه شده اید و در هنگام خروج زمانی که پیش صندوق دار می روید بسیار بیشتر از تصور اولیه خود خرید کرده اید.

یکی از دلایل آن چیدمانی است که توسط فروشنده های حرفه ای انجام می گیرد،کالاهای مکمل در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا هنگام خرید یک کالا نیاز برای خرید کالای دیگر هم ایجاد شود.

بطور مثال اگر برای خرید کره به سوپرمارکت مراجعه کنید و هنگام خرید مربا را کنار آن ببینید شانس فروش برای فروشنده افزایش می یابد.

اگر فروشنده کت و شلوار هستید در کنار کالایی خود اقدام به فروش کفش کنید.

این موارد برای فروشگاه آنلاین شما نیز صادق است و می بایست طوری محصولات خود را در سایت چیدمان کنید که هر محصول بتواند محصول دیگری را بفروشد.

خدمات پس از فروش ایجاد کنید

حفظ مشتری موجود تاثیر بیشتری نسبت به پیدا کردن مشتری جدید بر میزان فروش دارد.فروش به معنای پایان ارتباط بین خریدار و فروشنده نیست بلکه به معنای شروع رابطه ای برای ایجاد خدمات می باشد.

با این کار مشتری شما تبدیل به مشتری وفادار خواهد شد که به سادگی حاضر نیست به سمت کالاهای همگن دیگر موجود در بازار سوق پیدا کند و همچنین بخشی از فروش شما بدلیل تبلیغات مشتری های وفادار شما و معرفی شما به سایر افراد می باشد.

چند مورد از خدمات پس از فروش که می توانید ایجاد کنید:

– آموزش

اگر شما محصول خاصی را عرضه می کنید که ویژگی های گسترده ای دارد و کار کردن با آن مشکل می باشد،آموزش یکی از بهترین روش های خدمات پس از فروش است.ایجاد آموزش موجب شناخت بیشتر محصول شما و حس وفاداری بیشتر برای مشتری گردد.

باشگاه مشتریان

ایجاد باشگاه مشتریان کمک شایانی در وفاداری مشتری نسبت به برند شما و افزایش فروش در بازار رقابتی می گردد.با تاسیس باشگاه مشتریان ضمن ارائه خدمات بیشتر از کسب و کار خود می توانید نسبت با ایجاد قرارداد با سایر شرکت های دیگر و بالاخص شرکت هایی که کالاهایی مکمل کالا یا خدمات شما ارائه می دهند نسبت به برطرف نمودن بخشی از نیاز مخاطب به همراه تخفیف برای وی گردید.

شما می توانید نسبت به تبادل خدمات با این شرکتها اقدام کنید و کسب و کار شما هم بعنوان باشگاه خدمات آنها در نظر گرفته شود که با کمترین هزینه و بدون نیاز به تبلیغات و ارائه تخفیف می توانید از مشتریان آنها در کسب و کار خود بهره ببرید.

تخفیف در فروش

کدها و یا کوپن های تخفیف

کدهای تخفیف بصورت ترکیبی از اعداد و حروف و برای فروش های آنلاین درنظر گرفته می شود که می تواند نسبت به ایجاد رضایت مشتری اقدام کند.زمانی که ارائه این کدها بصورت محدودیت زمانی انجام گیرد حس کمیابی در مشتری ایجاد کرده و موجب تاثیر گذاری بیشتر برای افزایش فروش می گردد.

بطور مثال:اگر به اپلیکیشن های ارائه کتاب دقت کنید در زمان عضویت برای شما تخفیفی فوق العاده درنظر می گیرند تا شما را تبدیل به مشتری و پس از آن با هر خرید تخفیف هایی با بازه زمانی مشخص برای ادامه خرید و عدم مراجعه به سایر رقبا و تبدیل شدن به مشتری وفادار لحاظ می کنند.

موارد ارائه شده بخشی از راهکارهای افزایش فروش در بازار رقابتی می باشد که با می توانید با تفکر و خلاقیت موارد دیگری بر آن اضافه نمایید.

مهمترین راه برای افزایش فروش و به دست آوردن مشتری وفادار ارائه ارزش بیش از تعهدی که به مشتری دارید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید