سبد خرید 0

شکارچی ادراک مشتری باشید

برداشت ما از واقعیت بیرونی ادراک ما را تعیین می کند،ممکن است یک موضوع واحد برای دونفر دارای دو ادراک متفاوت باشد،پس شاید محصولی که عرضه می کنید از نظر کیفیت و اثر گذاری آن برای مشتری دارای ادراکی به طور کل متفاوت نسبت به چیزی باشد که شما درک می کنید.

پس می بایست برای افزاش فروش شکارچی ادراک مشتری شوید.

 

سیستم ادراک

رویدادهای بیرونی از طریق حواس پنج گانه وارد مغز شده و پس از گذشتن از فیلترهای ذهنی وارد دنیای مطلوب ما می شود و موجب ایجاد رفتار یا احساس ما می شود.بسیاری از اتفاقات در دنیای بیرونی رخ نمی دهد و فقط در ذهن ما شکل میگیرد.پس ما واقعیت را نمی بینیم،واقعیت خودمان را می بینیم که این امر درخصوص مشتری هم صادق است و می بایست به عنوان یک فروشنده حرفه ای شکارچی ادراک مشتری باشید.فروشنده باید به این درک برسد که هر شخصی دنیا را جوری که دوست دارد می بیند و می بایست نقش چراغ و روشنایی داشته باشد تا ادراک مشتری را تغییر دهد.

فروشنده ای که ادراک ندارد به دنبال منفعت برای خودش است و در عوض فروشنده ای که دارای ادراک است در پی منفعت برای خود و مشتری است.

ادراک شما در فروش

توانایی شما به اندازه ادراک شماست و اگر دنیا را به این صورت ببینید به شدت در کاهش میزان فروش شما اثر خواهد داشت

-توی شهرستان مشتری نیست

-اینجا مردمش غریب پرستن

-توی شهر بزرگ نمیشه کار کرد

-محصول من جذاب نیست

-داشتن مدرک ضروریه

-کی میاد سراغ من

-بازار اشباع شده

-دیگه از من گذشته

-مردم پول نمیدن

این ها همه ادراکی هستند که در خیلی از مواقع دلیلی برای صحت آنها وجود ندارد پس هر زمانی که ادراکی از نه داریم میتوانیم بگردیم و مخالفش را پیدا کنیم.بزرگترین کاربرد ادراک در فروش توانایی دیدن دنیا از چشم مشتری است.

ادراک مشتری نسبت به شما

در بسیاری از مواقع ممکن است شما شکارچی ادراک مشتری باشید و به خوبی از عهده آن برآیید ولی خود شما توسط مشتری جوری ادراک شوید که موجب گردد فرآیند مذاکره متوقف شود.

بسیاری از موارد در مورد فروشنده وجود دارد که خود شخص از آن غافل شده است ولی از دید مشتری پنهان نیست.

اگر فروشنده دارای اخلاق خوبی نباشد و فنون اولیه مذاکره را بلد نباشد،ممکن است از دید خود او پنهان بماند ولی به طور یقین خریدار به آن توجه کرده و ممکن است از خرید منصرف گردد.

مراقب اثر هاله ای باشید

وقتی شما شخصی را زیبا می بینید به طور ناخودآگاه مغز بقیه خصوصیات شخص را هم مثبت می بیند و ممکن است تصور کنید که او آدمی قابل اطمینان نیز هست و در ضمن صدای خوبی هم دارد و می تواند در حرفه خودش یک متخصص واقعی باشد و در عوض وقتی شخصی را ژولیده و در هم ریخته می بینید کلیه موارد فوق حالت عکس می گیرد.به این حالتی که اتفاق می افتد اثر هاله ای می گویند.

ممکن است موارد مذکور صحت نداشته باشد و فقط برداشت شما از موارد بیرونی باشد.این امر می تواند در مورد برداشت مشتری از شما هم صادق باشد و با طرز لباس پوشیدن،نوع آرایش،طرز دست دادن و یا نگاه شما مورد برداشت هاله ای توسط مشتری قرار بگیرید.

در کل می بایست برای اینکه شکارچی ادراک مشتری باشید مهارت دیدن خواسته مشتری و درک او را نسبت به محصول را پیدا کنید و در جایی که مشتری درک صحیحی از محصول شما ندارد نقش یک راهنما و هادی برای شخص داشته باشید و به او کمک کنید تا به ادراک درستی از محصول دست پیدا کند و در کنار آن از آموزش های فنون مذاکره نسبت به استفاده از کلمات مناسب به همراه لحن ایده ال در کنار زبان بدن استفاده کنید تا دچار برداشت هاله ای توسط مشتری نشوید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید