سبد خرید 0

وبلاگ

زبان بدن در مذاکره

زبان بدن

از مهارت های مهم در ارتباطات استفاده از زبان بدن در مذاکره می باشد.حالت صورت،تون صدا،طرز لباس پوشیدن،حرکات دست،لبخند و… زبان های غیر کلامی هستند که زبان بدن در مذاکره نامیده می شوند.

اگر بعنوان فروشنده فعالیت دارید بر اساس موارد فوق مورد قضاوت مشتری خود قرار می گیرید.

استفاده از کلمات مناسب مهمترین نقش در ارتباطات تجاری می باشد ولی وقتی کلمات در کنار زبان بدن در مذاکره قرار میگیرد قدرت نفوذ بر مشتری را تا حد زیادی بالا می برد.

انواع مختلف زبان بدن در مذاکره

در ادامه به چند نکته از حالات زبان بدن اشاره می شود.

رعایت فاصله مناسب با طرف مقابل

فاصله اجتماعی مناسب برای مذاکره حدود یک و نیم الی سه متر می باشد.فاصله های کمتر از این مخصوص افراد خانواده و دوستان و آشنایان و قرار گرفتن در فاصله بیش از سه متر برای افراد غریبه می باشد.با عدم رعایت حفظ حریم شخصی فرد و قرار گرفتن در فاصله اشتباهی،قبل از اینکه اقدام به سخن گفتن کنید مذاکره را از دست خواهید داد.

داشتن ظاهری آراسته متناسب با کسب و کار

اگر حق انتخاب یک کتاب در بین چندین کتاب در حوزه کاری خود داشته باشید و به محتوای آن آشنایی نداشته باشید،از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب شما علاوه بر عنوان کتاب به شکل ظاهری آن بستگی خواهد داشت.

این مورد در مورد بقیه موارد هم صدق می کند و وقتی شما شخصی را با ظاهری آراسته و لباسی متناسب با حرفه خودش می بینید بدون کوچکترین شناختی از شخص،تصویر اولیه ای که در ذهن شما شکل می گیرد او را فردی حرفه ای و متخصص برای رفع خواسته خود تصور می کنید و در صورتی که فاقد ظاهری مناسب باشد و حتی در کار خود حرفه ای هم باشد شانس کمتری برای جلب رضایت شما خواهد داشت.

به این حالتی که توسط ذهن ایجاد می شود اثر هاله ای می گویند و می تواند در مورد خود شما هم صدق کند و توسط مشتری خود دچار برداشت هاله ای شوید.

ممکن پوشیدن کت و شلوار برای آقایان با مدل و رنگ خاصی برای حرفه فروش یا بازاریابی تاکید شود ولی همین پوشش شاید برای سرویس کار لوازم منزل یا نقاش ساختمان مناسب نباشد و در ذهن مشتری موجب برداشت هاله ای گردد که شخص قصد دارد پولی بیشتر از حق اجرت خود دریافت کند.

گوش دادن فعال

شیوه ای از گوش دادن به مخاطب است که موجب می شود رابطه بهتری با شخص برقرار کنید و نیازهای او را درخصوص کالا یا خدمتی که ارائه می کنید را شناسایی کنید.

مهارت گوش دادن با شنیدن تفاوت اساسی دارد.شاید «ضرب المثل یک گوش در و یک گوش دروازه» مثال بارزی از شنیدن باشد که به هیچ وجه در مذاکره توصیه به انجام این کار نمی شود چرا که هیچ چیزی بدتر از این نیست که طرف مذاکره فکر کند که شما به حرفهای او گوش نمی دهید.

«هر چند یادگیری مهارت شنیدن در زمانی که در کنار افراد منفی نگری قرار می گیرید که مدام به شما گوشزد می کنند که توانایی انجام کار و رسیدن به اهداف خود را ندارید،به شدت توصیه می شود.»

با هنر گوش دادن مخاطب حس می کند که درد او را می فهمید و خواسته و نیازش برای شما مهم است.وقتی مشتری حرف می زند و شما گوش می دهید،نیازهای او را کشف می کنید و با برقراری همدلی نشان می دهید که مشتری خود را فقط به شکل پول و کسب درآمد در نظر نمی گیرید بلکه بعنوان یک مشاور و راهنما در کنار او هستید.

از کلمات برای تاثیر گذاری و نفوذ در ذهن خودآگاه مشتری استفاده کنیدز زبان بدن از تاثیر گذاری و نفوذ در ذهن ناخودآگاه شخص بهره ببرید.با اولی بر منطق او و با دومی ب و ار احساسش غلبه کنید.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید