سبد خرید 0

وبلاگ

روشهای دریافت اطلاعات مشتری

اطلاعات

اولین مرحله از مراحل فروش کسب و دریافت اطلاعات مشتری ها می باشد.هرچقدر بانک اطلاعاتی شما وسیع تر و کامل تر باشد توانایی شما بر افزایش میزان درآمد خود و شرکتی که برای آن کار می کنید افزایش می یابد.

برای دریافت اطلاعات از تمام توان و ابزارهایی که در اختیار دارید استفاده کنید.

هر چقدر روش های دریافت اطلاعات مشتری افزایش یابد بر میزان فروش اثر مستقیم دارد.

جدا سازی و غربالگری مشتریان

از این مرحله می توان به عنوان پیش نیاز مراحل کسب اطلاعات از مشتری نام برد.

قبل از شروع به جمع آوری اطلاعات مشتریان، ابتدا مشتری های حقیقی را از افراد مشتری نما جدا کنید و تمرکز خود را بر گروه مشتریان قرار دهید.

افزودن به تعداد مشتری ها از طریق کانال های در اختیار

کانال هایی که برای هر شخص وجود دارد با توجه به دایره ارتباطات او گسترش می یابد.متداول ترین روشی که وجود دارد تهیه لیستی از مخاطبان و مشتری هایی که می شناسید و اعتماد کافی به شما دارند.این لیست شامل همکاران،دوستان وآشنایان،خانواده،همکلاسی ها،فضای مجازی و به طور کلی هر کسی که می تواند نیاز و خواسته اش به واسطه خدمات شما برطرف گردد تهیه می گردد و پس از آن که برای این گروه اقدام به ایجاد ارزش نمودید و آنها را تبدیل به مشتری نمودید می توانید از آنها مشتری هایی ارجاعی نیز بگیرید.

برای دریافت اطلاعات باید کاری کنید که شخص اعتماد کند تا اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهد که با ایجاد ارزش که برای مخاطب فراهم می کنید می توانید نسبت به ساخت این فرایند اقدام کنید.

پرسیدن سوال از مشتری ها

سوال

پس از جمع آوری لیست مربوطه یکی از راه های کسب اطلاعات پرسیدن سوال های مناسب و مرتبط از مخاطب است.برای کسب اطلاعات نیاز به پرسیدن سوال است ولی باید از مشتری خود بابت سوال پرسیدن اجازه بگیرید و به آن نشان دهید که قصد شما جهت ارائه خدمات بهتر به مشتری می باشد.

یکی از رفتارهای متداول در فروشگاه های زنجیره ای گرفتن شماره تلفن مشتری توسط صندوق دار است که بتوانند هر زمان که نیاز است برای او پیامهای تبلیغاتی ارسال کنند.

نحوه بهتر و کارآمد این روش سوال کردن از مشتری و آگاه کردن وی برای دریافت شماره است.«اگر مایل هستید شماره خود را اعلام فرمایید زیرا فروشگاه ما برای مشتریان وفادار خود ارزش قائل است و هر زمانی که شرایط ویژه داشته باشیم به آنها اطلاع رسانی می کنیم»

با این روش مشتری شما از ارسال اطلاع رسانی های شما خسته نمی شود چرا که احساس می کند با میل و رغبت خود این درخواست را داشته است.برای فروشگاه های اینترنتی خود هم دقت کنید فقط زمانی اجازه دارید  که به شخصی ایمیل و یا پیامک ارسال کنید که خودش درخواست کرده و با آگاهی اطلاعات به شما داده باشد.

استفاده از ارسال پیامک های انبوه از طریق پنل بدون هدف نوع بسیار بدی از تبلیغات است چرا که بدون اجازه وارد حریم دیگران می شوید.

پرسیدن سوال های مرتبط

وقتی به قصد دریافت اطلاعات از مشتری با او قرار ملاقات می گذارید هدف شما گپ زدن و گفتگو و در نهایت چند پرسش با توجه به موقعیت نیست.

سوالات شما باید از پیش تعیین شده و با توجه به متغیرهایی که به کسب و کار شما مربوط است از پیش آماده شده باشد.

شما در مرحله قبل از مشتری اجازه جهت پرسیدن گرفته بودید و نیاز به مقدمه برای گرفتن اطلاعات ندارید.

ترتیب پرسیدن سوال ها

از سوالات تهاجمی در ابتدای مذاکره بپرهیزید.ابتدا با سوالاتی عادی شروع کنید و با مهارت گوش کردن به خواسته شخص با او ارتباط برقرار کنید تا راه برای پرسیدن سوالات تهاجمی میسر گردد.

وقتی برای سرمایه گذاری قصد خرید آپارتمان دارید و وارد مشاور املاک می شوید اولین و شاید تنهاترین سوال بعضی از متصدیان دفتر املاک سوال در خصوص میزان بودجه شماست.به دلیل عدم تخصص خود سوال تهاجمی را در ابتدا می پرسند و خیلی از مواقع مشتری راغب به ارائه اطلاعات نیست.

آنها مشاور نماهایی هستند که فقط تخصص پرسیدن میزان بودجه و تطابق آن با ملک مورد نظر دارند.

یک مشاور حرفه ای ابتدا با مشتری ارتباط برقرار می کند و با پرسیدن سوالات غیر تهاجمی از قصد خرید شخص مطلع می گردد و آگاه می شود که آپارتمان را برای رفع نیاز و یا بابت سرمایه گذاری می خواهد.

وقتی به اندازه لازم با مشتری ارتباط برقرار کند می تواند از بودجه و یا توان پرداخت اقساط وام توسط شخص اطلاعات دریافت کند.

مجموع این اطلاعات کمک می کند تا شرایط برای خرید ملک مورد نظر مهیا گردد.

دلیل شما از پرسیدن سوال هایی مرتبط کشف درد و نیاز مشتری و همچنین مواردی که موجب لذت او را فراهم می کند می باشد.هدف شما از این کشف ارائه راه حلی برای رسیدن به آن و به طور کلی ایجاد ارزش برای مخاطب می باشد.

نقش شما بعنوان یک مشاور می باشد و از توانایی هایی مشاور خوب قدرت خوب گوش کردن بجای زیاد حرف زدن می باشد.

یادداشت برداری کنید

یادداشت

یادداشت برداری از جوابهای مشتری علاوه براینکه ذهن شما را برای شنیدن گفته های او آزاد می کند این توهم را به شخص می دهد که شما درد او را احساس می کنید و محصول شما می تواند خواسته او را برطرف کند.

روش های زیادی برای دریافت اطلاعات از مشتری است.کاری کنید که مشتری اعتماد کند برای رفع نیازش به یک متخصص مراجعه کرده است.

شناخت نیازها،اعتقادات،تجربیات،ارزش ها،نگرانی ها و… می تواند در بدست آوردن اطلاعات مشتری و کشف نیاز آن کمک کند.

همین حالا دست بکار شوید و بررسی کنید کدام اطلاعات مشتری می تواند کمک به حرفه شما برای ارائه محصول نماید.

پس از کسب اطلاعات مشتری نوبت ارائه ارزش به مشتری است.خدماتی متفاوت به مشتری بدهید که شما را از سایر رقبا متمایز کند.

در مرحله ارائه ارزش مشتری شما به مشتری وفادار تبدیل می شود.هر چقدر بتوانید خدمات بیشتری به مشتری بدهید و در نفش یک مشاور ظاهر شوید و به شناسایی درد و خواسته مشتری بپردازید موفق به جذب مشتری بیشتر می شوید.

مرجله پایانی پس از دریافت اطلاعات مشتری و ارائه ارزش مرحله پیشتهاد می باشد.

به مشتری خود پیشنهاد خرید دهید.پیشنهادی که ارائه می کنید باید قبول کردن آن توسط مشتری راحتتر از رد کردن اش باشد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید