سبد خرید 0

وبلاگ

بازاریابی و فروش

بازاریابی

بازاریابی و فروش فرایندی کاملا علمی، عملی و همچنین عملی، علمی است.علمی، عملی است زیرا نمی توانید با سلیقه خودتان روش فروش را پیدا کنید و روشی مدل محور است و زمانی کاربرد دارد که دانسته های خود را در برخورد با مشتری بکار بگیرید.

پس در بازاریابی و فروش این نیست که به کسب آموزش بپردازید و از اعمال آن در فرایند فروش بپرهیزید و یا اینکه با سلیقه خود تعریفی از بازاریابی را در عملکرد روزمره بکار ببرید.

آموزش در حوزه بازاریابی و فروش باعث افزایش آگاهی و توانایی ارتباط با مشتری برای هنر متقاعد سازی می گردد.هر چقدر دایره ارتباطات گسترده تر گردد، درآمد بیشتری برای فرد و سازمان به دست می آید.

تعریف بازاریابی و فروش

یک فرایند اجتماعی و مدیریتی است که بوسیله آن افراد و گروه ها، نیازها و خواسته های خود را از طریق عرضه و مبادله کالاهای مفید و با ارزش با یکدیگر تامین می کنند.

فرایند فروش و معنای فروشنده از دید بسیاری از افراد در یک تعریف کلیشه ای خلاصه می شود

(اگر بتوانی یک یخچال را در قطب جنوب به یک اسکیمو بفروشی، فروشنده خوبی هستید)

ولی در همین تعریف اگر شما بجای شخصی اسکیمو بودید و کالایی که نیاز نداشتید به شما می فروختند چه حسی به فروش و فروشنده داشتید؟

آیا احساس نمی کردید که با حیله و نیرنگ کالا به شما فروخته شده است؟

یک فروشنده خوب مسیر خود را از این شعار جدا می کند و معتقد است که باید در نقش یک مشاور ظاهر شود و با کشف نیاز مشتری محصولی را مختص به او معرفی نماید تا شخص اقدام به خرید نماید.

هدف بازاریابی و فروش

بازاریابی و فروش زمانی در مسیر درست قرار می گیرد که از ابتدا برای فروشنده کسب رضایت، خشنودی و وفاداری مشتری در نظر گرفته شود.

رضایت مشتری زمانی حاصل می شود که شخص حداقل به اندازه پولی که پرداخت کرده، خدمات بگیرد.

در شرایط امروز به دلیل وجود بازارهای رقابتی و تعداد زیاد فروشنده باید به دنبال کسب خشنودی مشتری بود و خدماتی بیشتر و متمایز تر نسبت به سایر رقبا ارائه داد و برای تبدیل مشتری به مشتری وفادار اقدامات اساسی انجام داد.

روش های رسیدن به مشتری وفادار

مشتری مداری
Customer satisfaction compass business target goal direction

ایجاد ارزش کنید

در یک تعریف ساده ایجاد ارزش به معنی این است که بیشتر از چیزی که دریافت می کنید ارزش دهید.

مردم تمایل دارند زمان و پول خود را برای هر چیزی که مشکل آنها را آسان تر می کند و یا احساس خوبی به آنها می دهد را خرج کنند.

به راه هایی فکر کنید که بتوانید یا مشکل آنها را برطرف کنید و یا کاری کنید که حس خوبی از استفاده از محصول شما داشته باشند.

بهترین راه کشف درد و لذت مشتری پرسش های درست و گوش دادن به حرفهای مشتری بجای زیاد حرف زدن است تا درد و خواسته مشتری را کشف کنید و نسبت به ایجاد راه حل اقدام کنید.

با پرسیدن پرسش های درست در ابتدا درد و لذت را کشف و سپس راه حلی برای آنها نسبت به خلق ارزش اقدام می کنید و در نهایت بجای فروش،جذب کردن را آغاز می کنید.

بی همتا باشید

در کتاب «گاو بنفش» نوشته «ست گودین» از واژه بی همتا بودن به عنوان «گاو بنفش» یاد می کند.هر چیز تازه ای در کسب و کار شما در ابتدا برای مشتری جذاب بوده و به منزله گاو بنفشی در میان انبوهی گاو خود نمایی می کند.زمانی که تعداد گاوهای بنفش فزونی پیدا می کند دیگر جذابیت ابتدا را ندارد.

در انتخاب اسم،ارائه خدمات،کیفیت محصول،نوع بازاریابی و حتی مشتری مداری فقط خوب بودن کافی نیست و به همراه خوب بودن کاری کنید که بی همتا باشید.

محصولات و یا خدماتی بی همتا تولید کنید که افرادی خاص به دنبال آن هستند.

تا زمانی که ایده شما توسط سایر رقبا اجرا نمی شود فرصت سودآوری برای شما مهیا می باشد و پس از آن باید به دنبال ابداع  راه کار دیگری برای بی همتا بودن نمایید.

به فروشگاهی که خدمات و کالاهای خود را رایگان ارسال می کند،رستورانی که برای اطمینان مشتری تصویری از آشپزخانه خود را برای اعتماد سازی به رویت مشتری می رساند،تاکسی اینترنتی که با یک درخواست ساده در اختیار شماست،تیم پشتیبانی فروش،لوح های آموزشی کار با محصول و خیلی از موارد دیگر که می توانید در حوزه کسب و کار داشته باشید نگاهی بیاندازید.

همه ای موارد جزء خدمات خوب در کار شما برای مشتری مداری می باشد و حتما تاثیر گذار بر میزان سود شرکت هستند.

روزی که این خدمات برای اولین بار توسط شرکتی عرضه شد،بی همتا بود.

به دلیل بی همتا بودن موجب رشد فزونی برای شرکت و ورود سایر رقبا تا حد عادی شدن این خدمات پیش رفت.دیگر این خدمات به اندازه زمان تولد دارای جذابیت نیستند و نیاز به خلق «گاو بنفش» دیگری برای تصاحب بازار می باشید.

خدمات رایگان بدهید

تا جایی که امکان دارد و به کسب و کار شما لطمه نمی خورد نسبت به ارائه کالا و یا سرویس های رایگان اقدام کنید.

اغلب مردم در همه جای دنیا عاشق دریافت هدیه و یا کالای رایگان می باشند و هرچقدر که توان شما در ارائه آن بیشتر شود نسبت محبوبیت شما نیز افزایش می یابد.

ارائه کالا و یا خدمات رایگان از روش های مختلف اقدام به جذب مشتری می کند.برای مثال به همراه سفارش مشتری به جای دادن تخفیف می توانید هدیه ای کوچک از دیگر محصولات خود را قرار دهید که علاوه بر اینکه مبلغ تخفیف داده شما کاهش می یابد مشتری را با دیگر مزایای محصولات خود آشنا کرده و بواسطه هدیه ای که ارسال می کنید منجر به افزایش فروش می شوید.

ارائه این روش در فروش خدمات آموزشی و یا کتابهایی که در سایتهای مختلف بعنوان نسخه های الکترونیکی ارائه می شود اثر بیشتری دارد زیرا به دلیل اینکه تقریبا هزینه ای را بر فروشنده تحمیل نمی کند.

با ارائه آموزش های رایگان باید کاری کنید که مشتری وفادار ایجاد نمایید و با دریافت اطلاعات آن که شامل شماره تماس و ایمیل مشتری می باشد به بانک اطلاعاتی خود اضافه کنید.

اگر اقدام به فروش کتاب الکترونیکی می کنید می توانید از سایت های معتبر الگو برداری کنید.

معمولا در این سایت ها یا بخشی از کتاب به عنوان نمونه در اختیار شما قرار می گیرد و یا با هر خریدی که انجام می دهید کوپن تخفیف ای بعنوان تخفیف با ایجاد محدودیت زمانی برای خرید دیگر محصولات خود اقدام می کنند.

با توجه به حوزه کاری خود بررسی کنید کدام خدمات را می توانید رایگان در اختیار مشتری قرار دهید و با خلق ارزشی که می کنید آنها را به سمت خرید محصول سوق دهید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید