سبد خرید 0

وبلاگ

اصل پارتو در بازاریابی

8020

ویلفرد پارتو اقتصاد دان ایتالیایی است که در زمان خود مشاهده کرد که 80 درصد کل دارایی ایتالیا در دست 20 درصد افراد جامعه می باشد و به تعریفی می توان گفت که 20 درصد افراد پول دار در سطح جامعه می باشند که 80 درصد ثروت کل ایتالیا را در اختیار دارند.

سپس مشاهده کرد این قانون نه تنها در ایتالیا بلکه در دیگر کشورهای دیگر دنیا نیز صادق است و مهم تر از آن اینکه نه تنها در اقتصاد بلکه در خیلی از حیطه های دیگر این قانون صادق است.

بطور کلی می توان گفت 20 درصد تلاش هایی که انجام می دهیم کارهایی پر اهمیت است که باعث می شوند 80 درصد نتایج اتفاق بیافتد و 80 درصد الباقی تلاش هایی که انجام می دهیم فقط 20 درصد اهمیت دارند که در دسته کارهای کم اهمیت قرار می گیرند.

بازاریابی محصول و بالاخص فروش آموزش 80 درصد اهمیت روند فروش را به عهده دارند و تنها فقط 20 درصد این مسیر متعلق به خود محصول می باشد.

قانون پارتو در حوزه های دیگر

  • 20 درصد مجرم ها 80 درصد جرائم را انجام می دهند.
  • 80 درصد مواقع از 20 درصد لباسها استفاده می شود.
  • 20 درصد محصولات 80 درصد سود را منجر می شوند.
  • 20 درصد یک دوره آموزشی 80 درصد اثر گذاری را دارد.
  • 80 درصد سوال ها از 20 درصد کتاب اخراج می شود.
  • 80 درصد ترافیک شهر در 20 درصد خیابان ها می باشد.
  • 20 درصد مشتری ها 80 درصد سود شرکت را منجرمی شوند.
  • 20 درصد کارکنان شرکت 80 درصد کارها را انجام می دهند.
  • 20 درصد کارها 80 درصد وقت را می گیرد.
  • 20 درصد افراد 80 درصد اثر گذاری را بر دنیا دارند.

خیلی چیزها در دنیا کم اهمیت هستند که بدون اینکه متوجه باشیم زمان زیادی را صرف آنها می کنیم و استفاده درست از قانون 80-20 کمک می کند که هر روز هدفمند تر مسیر خود را در زندگی انتخاب کنیم و منجر به سودآوری بیشتر با صرف زمان کمتر گردیم.

استفاده از اصل پارتو در بازاریابی به این منظور می باشد که افراد باهوش 80 درصد زمان خود را در بازاریابی صرف می کنند و فقط با کمی تلاش بیشتر نسبت به سایر رقبا سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص می دهند.

اصل پارتو در بازاریابی

از 20 درصد مشتری ها 80 درصد سود به دست می آید

این مشاهدات رایج ترین اصل پارتو است خوشبختانه، پیدا کردن آن برای کسب و کار شما بسیار آسان است اگر شما دریابید که بخش عمده ای از سود شما از حدود 20 درصد از خریداران شما هستند پس شما باید در حال کار سخت برای حفظ آن دسته از مشتریان و درمان آنها باشید.

جایی که آن 20 درصد از آن جا امده اند را پیدا کنید کانال های ترافیکی آنها را کشف کنید تبلیغات که بر روی آنها انجام شده و محتوای آنها را بهینه سازی، افزایش و ترویج دهید.

80 درصد فروش محصولات آنلاین از 20 درصد محصولات شما است

چه محصولاتی را می فروشید؟ اگر اصل پارتو برای کسب و کار شما صادق است پس از آن برخی از فروشندگان داغ، مسئول حدود 80 درصد از فروش شما هستند این محصولات است که شما باید به منظور افزایش، ترویج، تبلیغ و فشار روی آنها کار کنید.

20 درصد کلمات کلیدی که استفاده می کنید منجر به دنبال کردن شما توسط 80 درصد مشتری ها می گردد

بسیاری از شرکت ها مقدار زیادی زمان برای توسعه کلمات کلیدی صرف می کنند یک استراتژی کلمات کلیدی تشکیل دهید و از آن کلمات کلیدی در سراسر وب سایت خود استفاده کنید اما در اینجا چیزی تعجب آور در مورد کلمات کلیدی است که در اغلب موارد، 80 درصد از ترافیک و بازدید کنندگان شما از تنها 20 درصد از کلمات کلیدی شما آمده اند.

80 درصد شکایات ثبت شده از 20 درصد مشتری ها می باشد

بیشترین فروش از 20 درصد از مشتریان شما بدست می آیند شدید ترین شکایات از 20 درصد از مشتریان شما می باشد که به سرعت شماره گیری کرده و شکایت خود را مطرح می نمایند .
مشتریانی هستند که مسئول 80 درصد از گرفتن زمان و توجه پرسنل خدمات مشتریان می باشد این را در ذهن داشته باشید زمانی که شما در حال توسعه استراتژی خود هستید به پرسنل خدمات مشتریان کمک نمایید.

نتیجه

استفاده از این قانون در کسب و کار، به‌طور کلی به این معنی است که شما موضوعات و زمینه‌هایی را که در آن‌ها مهارت دارید، بیایید و بر آن‌ها تمرکز کنید.

در بحث فروش، ابتدا به این مسئله فکر کنید که چه تعداد اندک از مشتریان شما، بیشترین تأثیر را در فروش محصولات و خدمات دارند. بسیاری از فریلنسرها به این نتیجه می‌رسند که تعداد محدودی از مشتریان همیشگی آن‌ها، درصد زیادی از درآمد را برایشان به ارمغان می‌آورند. پس از این‌که مشتریان تأثیرگذار در موفقیت خود را پیدا کردید، می‌توانید تمرکز خود را بر آن نوع از مشتریان قرار دهید. با این کار، شما زمان کمتری را برای مشتریان با سود کمتر اختصاص می‌دهید و به این ترتیب، کارایی و بازده خود را افزایش خواهید داد.

همین روش را می‌توان برای انجام وظایف در شغل اعمال کرد. اکثر افراد به‌احتمال زیاد زمان زیادی از ساعات کاری خود را به وظایف بی‌اهمیت یا کارهایی که از عهده‌ی دیگران نیز برمی‌آید، اختصاص می‌دهند. واقعیت این است که اگر افراد بر زمینه‌های تخصصی خود و کارهایی که مهارت بیشتری در آن‌ها دارند تمرکز کنند، بازدهی بیشتری خواهند داشت. هرچند این زمینه‌ها ممکن است به‌عنوان بخش کوچکی از شغل شما به‌حساب بیایند، اما تمرکز بر آن‌ها، نتایج بسیار بهتری خواهد داشت. پس از آن‌که زمینه‌های استعداد و تمرکز خود را پیدا کردید، می‌توانید کارهای دیگر را به زمان‌های بعد موکول یا آن‌ها را به‌طور کلی برون‌سپاری کنید. این کار باعث می‌شود که شما به‌طور کامل بر وظایفی تمرکز کنید که به پیشرفت کسب و کار یا شغل شما کمک خواهند کرد.

از قانون ۸۰/۲۰ برای مدیریت زمان نیز می‌توان استفاده کرد. به‌احتمال زیاد، ۲۰ درصد از زمان کاری شما، ۸۰ درصد از نتایج کار را خواهد داشت. به‌جای این‌که ساعات زیادی (تنها برای افزایش ساعات کاری) مشغول به کار باشید، تلاش کنید زمان‌های با بیشترین بازدهی در طول ساعات کاری را بیابید. به‌عنوان مثال اگر شما فردی هستید که صبح‌ها بیشترین انرژی و کارایی را دارید، کارهای مهم‌تر را در این زمان انجام دهید. اگر بتوانید این قانون را به‌خوبی اجرا کنید، می‌توانید حتی ساعات کاری خود را کم کنید و البته کارایی و بازده شخصی را افزایش دهید.

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید